Karaczan Prusak - Metody Zwalczania

Karaczan prusak jest jednym z najpospolitszych szkodników sanitarnych. Roznoszą one szereg chorób wirusowych i bakteryjnych. Przeważnie zwalczane są poprzez oprsyk, zamgławianie ulv a ostatnio populranym sposobem stało się zastosowanie żeli owadobójczych.

Karaczan prusak

Karaczan prusak jest jednym z najpospolitszych szkodników sanitarnych. Osobniki karaczana prusaka są rudawe lub żółto-brązowe. Na grzbiecie karaczana prusaka tuż przed głową tego owada znajdują się dwa czarne paski. Czułki karaczana prusaka są długie i ruchliwe. Karaczan prusak jest długi na 15 milimetrów. Z pojedynczej ooteki wykluwa się od 30 do 40 karaczanów. Ooteka to kokon noszony pod odwłokiem przez samice karaczanów prusaków.

 

Karaczan wschodni

Bliskim krewnym karaczana prusaka jest karaczan wschodni. Karaczan wschodni znany też jako karaluch (Blatta Orientalis) ma od 18 do 30 milimetrów długości. Jest ciemnobrązowy lub czarny. Z pojedynczej ooteki karaczana wschodniego wykluwa się od 14 do 16 młodych.

 

Jak poznać, że mamy karaczany ?

Miejsca w których przebywają karaczany można łatwo rozpoznać po obecności odchodów karaczanów ponieważ znaczą one nimi swoje terytorium. Jeśli zatem zauważymy liczne brązowe kropki na ścianach lub meblach oznacza to, że mamy karaluchy w domu. W odchodach karaluchów znajdują się feromony agregacyjne. Feromony agregacyjne informują pozostałe prusaki, że dane miejsce jest bezpieczne. Jeśli w danym miejscu ilość karaluchów jest szczególnie duża zapach feromonów agregacyjnych może zostać wyczuty przez człowieka. Zapach ten jest specyficzny i nieprzyjemny.

 

Gdzie mieszkają karaczany ?

W mieszkaniach liczebność osobników karaluchów największa jest w kuchni i w łazience. W pomieszczeniach tym znajduje się niezbędna tym zwierzętom wilgoć oraz pożywienie. Nie oznacza to oczywiście, że karaluchów nie można spotkać w pokojach. W pokojach mogą pojawiać się w okolicach kwiatów, roślin, łóżka, pod meblami, wewnątrz urządzeń i w innych miejscach.

 

Jak karaczany przedostają się do wnętrz mieszkań

Do wnętrz mieszkań karaczany przedostawać się mogą przez wszelkie szczeliny o rozmiarach odpowiednio dużych aby mogły one przez nie przejść w tym również przez wentylacje i kanalizacje. Mogą się również przedostać do nich przez otwarte drzwi lub okna. Karaczany są zwierzętami wszystkożernymi.

 

Co jedzą karaczany ?

W diecie karaczanów znajduje się naskórek i pot. W warunkach braku pożywienia karaczany mogą zjadać inne osobniki należące do ich własnego gatunku lub żywić się odchodami innych karaczanów.

 

Zagrożenia ze strony karaczanów

Karaluchy roznoszą szereg chorób wirusowych i bakteryjnych. Zanieczyszczają żywność za pomocą pleśni, wylinek i odchodów.

 

Metody domowe na karaluchy

Ogólnodostępne preparaty do zwalczania karaluchów cechują się umiarkowaną skutecznością. Powtarzają się w nich te same substancje czynne i są one powszechnie sosowane, co sprawia, że karaluchy częściowo uodporniły się na stosowane w tych preparatach substancje. Kilkukrotne przeprowadzenie nieudanych zabiegów zwalczania karaluchów może sprawić, że przeżyją tylko osobniki uodpornione na działanie stosowanych w celu zwalczania karaluchów substancji.

Wiele stosowanych do walki z prusakami środków domowych w rzeczywistości nie zwalcza tych zwierząt, a jedynie wypłasza je. W takim przypadku karaczany mogą wrócić na miejsce z którego zostały wypłoszone po ustaniu działania zastosowanych preparatów.

Większość karaczanów podczas zabiegów pozostaje wewnątrz gniazd w związku z czym zlikwidowanie całej populacji przez niefachowca jest bardzo mało prawdopodobne.

Zwalczanie prusaków metodami domowymi jest trudne przede wszystkim ze względu na to, że nawet przetrwanie pojedynczej samicy lub ooteki może okazać się wystarczające do tego, aby zwalczana populacja prusaków odrodziła się.

Rozwiązaniem tych problemów jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD. Pracownicy takiej firmy dysponują za równo odpowiednią wiedzą jak i sprzętem służącymi do walki z karaczanami. Dzięki zastosowaniu rotacji preparatów przez profesjonalne firmy DDD zmniejsza się prawdopodobieństwo nabycia odporności przez zwalczane owady. Pracownicy doradzą również w jaki sposób zabezpieczyć mieszkanie przed ponownym pojawieniem się szkodników w ich wnętrzu.

 

Istnieje wiele metod dezynsekcji którymi zwalczane są karaczany przez profesjonalne firmy DDD.

 

Oprysk szczegółowy preparatami zawierającymi mikrokapsułki

Pierwszą z tych metod jest oprysk szczegółowy. Stosowana podczas oprysku szczegółowego trucizna zamknięta jest wewnątrz polimerowych mikrokapsułek. Kapsułki te przyczepiają się do ciał owadów. Podczas powrotu do gniazda karaczany ocierają się o ciała innych osobników. Podczas tego ocierania się mikrokapsułki przekazywane są na ciała innych osobników. Mikrokapsułki zaczynają aktywnie działać po przedostaniu się do układu pokarmowego karaczanów.

Inne rodzaje środków używanych podczas dezynsekcji metody oprysku szczegółowego działają kontaktowo. Oznacza to, że już samo przejście prusaka po zdezynfekowanej powierzchni jest wystarczające aby insektycyd przenikną do ciała owada. W celu zwiększenia skuteczności przeprowadzanych zabiegów często stosowane są różne rodzaje środków jednocześnie. Zaletą oprysku jest umiarkowany koszt. Niestety zastosowanie oprysku wiąże się z koniecznością opuszczenia dezynfekowanego lokalu przez jego mieszkańców.

 

Zamgławianie ULV

Kolejną metodą zwalczania karaczanów jest zamgławianie ULV. Zamgławiacz ULV wydmuchuje pod dużym ciśnieniem miniaturowe cząsteczki preparatów insektobójczych. Niewielkie rozmiary stosowanych podczas zamgławiania ULV cząsteczek sprawiają, że cząsteczki te równomiernie rozkładają się na wszystkich powierzchniach znajdujących się w poddawanym dezynsekcji tą metodą miejscu. Ilość wody stosowanej podczas zamgławiania ULV jest znacząco mniejsza niż jest to w przypadku oprysku standardowego co jest istotne dla osób mieszkających w mieszkaniach w których wilgotność i tak jest już wysoka.

Fakt, że zamgławianie ULV obejmuje cały lokal mieszkalny zmniejsza prawdopodobieństwo, że karaluchy przeżyją w miejscu, które nie zostało opryskane. Mgła drobnych kropel zawisa w powietrzu na kilka godzin w związku z czym przeprowadzenie zabiegu zwalczania karaczanów metodą zamgławiania ULV wiąże się z koniecznością opuszczenia miejsca w których przeprowadzane jest zamgławianie na kilka godzin. Zamgławianie ULV to najszybszy sposób na wyeliminowanie karaczanów  mieszkania.

 

Żel owadobójczy

Alternatywą dla oprysku lub zamgławiania ULV jest rozłożenie żelu. Żel zwalczający karaczany umieszczany jest w pobliżu miejsc w których mieszkają karaczany. Żel pobierany jest przez karaczany i zanoszony przez nie do wnętrz gniazd. Karaczany, które pobrały żel giną po wpływem jego działania. Karaczany, które zginęły pod wpływem działania żelu zjadane są przez kolejne karaczany, które również giną. W przypadku braku pożywienia karaczany mogą pożywiać się odchodami innych karaczanów, które również mogą zawierać cząsteczki trucizny zawartej w żelu.

Oznacza to, że metoda żelowa jest skuteczna nawet w zwalczaniu karaluchów, które podczas jej rozkładania znajdowały się wewnątrz ooteki. Czas , który upływa od rozpoczęcia zabiegu do pojawienia się skutków w postaci całkowitego wyeliminowania prusaków w przypadku metody żelowej może być dłuższy niż jest to w przypadku zastosowania oprysku lub zamgławiania ULV. Zastosowanie metody żelowej umożliwia całkowite wyeliminowanie populacji karaczanów w danym miejscu. Działanie żeli jest długookresowe i utrzymuje się nawet przez kilka miesięcy od ich nałożenia. Podczas tych kilku miesięcy preparat skutecznie zabija wszystkie osobniki karaczanów znajdujące się w danym miejscu. Żelowanie posiada szereg zalet.

Zwalczanie karaluchów za pomocą żelowania  nie wiąże się z koniecznością opuszczenia lokalu przez jego mieszkańców. Jest to metoda całkowicie bezpieczna za równo dla dzieci jak i dla zwierząt domowych. Żele są bezzapachowe, nie powodują podrażnień dróg oddechowych ani oczu. Dzięki swoim właściwościom mogą one zostać zastosowane w miejscach, w których nie można zastosować innych metod zwalczania karaczanów takich jak na przykład szpitale czy restauracje.

karaczan prusak zwalczanie metody zwalczanie karaluchów Zwalczanie karaluchów Warszawa zwalczanie karaluchów Gdańsk karaluchy zwalczanie zwalczanie karaczanów zwalczanie szkodników Gdańsk warszawa

Szkodniki Magazynowe - Zagrożenie i zwalczanie szkodników magazynowych żywności

Istnieje wiele gatunków magazynowych szkodników produktów roślinnych. Szkodniki magazynowe powodują olbrzymie straty, a walka z nimi nie jest zadaniem łatwym. Więcej »

Gryzki - czym są, skąd się biorą i jak je zwalczyć

Gryzki znane również jako psotniki są rzędem drobnych owadów o prymitywnej budowie i delikatnym ciele. Gryzki są szare, ciemnobrązowe lub żółtawe. Gryzki są szare, ciemnobrązowe lub żółtawe. Jeśli więc zauważymy małe szare robaczki, małe brązowe robaczki lub małe zółte robaczki to bardzo możliwym jest, że zauważyliśmy gryzki. Więcej »

Zabiegi dezynfekcji

Dezynfekcja ma na celu eliminację różnych form drobnoustrojów chorobotwórczych przy pomocy zróżnicowanych metod. Więcej »

Gazowanie Zboża

Gazowanie zboża, fumigacja Więcej »

Sektor spożywczo - przemysłowy

Sektor spożywczy jest branżą szczególnie narażoną na obecność szkodników. Gryzonie, insekty, a nawet ptaki znajdują w zakładach przetwórstwa spożywczego wszystko co jest im do życia potrzebne tj. wodę, pożywienie i schronienie. Zadaniem firm DDD jest zapobieganie, do tego stopnia w jakim jest to wykonalne, dostępu szkodników na teren zakładu. Warunkiem wstępnym dla procedur HACCP jest zwalczanie szkodników wg Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) dla branży spożywczej.

Więcej »

Sektor rolniczy

Zabiegi DDD są bardzo istotne dla rolnictwa. Regularnie wykonywane zabiegi dezynfekcji w pomieszczeniach inwentarskich jak np. kurniki czy chlewnie mają pozytywny wpływ na wynik finalny chowu. Równie istotna dla takich miejsc jest odpowiednia deratyzacja. Dzięki odpowiednim zabiegom DDD zwiększa się przyrost masy zwierząt, zmniejsza się zachorowalność.

Więcej »

Sektor klienta indywidualnego

Bardzo obszerną grupę naszych klientów stanowią klienci indywidualni. Specjalnie dla Państwa przeprowadzamy zabiegi odkomarzania w ogrodach, na działkach wypoczynkowych, polach namiotowych. Dużym zagrożeniem dla osób uczulonych na jad są m.in. szerszenie i osy. Zajmujemy się usuwaniem gniazd tych owadów. Jeśli dotyczy Państwa któryś z powyższych problemów zapraszamy do kontaktu, na pewno pozbędziemy się go raz na zawsze!

Więcej »

Sektor użyteczności publicznej

Miejsca użyteczności publicznej jak przychodnie, hotele, przedszkola, restauracje są miejscami, w których większą uwagę należy poświęcić dezynfekcji głównie ze względu na liczbę osób tam przebywających. Dbając o dobro tych osób należy regularnie wykonywać odkażanie, szczególnie toalet, kuchni. Dodatkowo w restauracjach oraz hotelach wykonuje się deratyzację, obowiązkowo w tych, w których obowiązuje HACCP.

Więcej »