Łapanie gołebi
Gołębie występują w każdym zakątku Polski, jednak ze względu na wysoką liczbę ludności w miastach, właśnie tam najczęściej można je spotkać.
Łapanie gołębi i innych ptaków
Biologia gołębi i zagrożenia związane z ich przebywaniem w otoczeniu ludzi.
Gołębie występują w każdym zakątku Polski, jednak ze względu na wysoką liczbę ludności w miastach, właśnie tam najczęściej można je spotkać. Prowadzą one osiadły tryba życia. Gołębie, jako jedne z nielicznych ptaków, nie odlatują na zimę do innych krajów, lecz cały rok spędzają w Polsce. Gołębie zasiedlające większe miejscowości nazywamy gołębiami miejskimi.
Łapanie gołębi
Gołębie miejskie to innymi słowy dzikie gołębie domowe, które swoją pierwotną formę zawdzięczają dzikim gołębiom skalnym, które zamieszkują tereny górzyste w krajach Europy południowej. Zarówno gołębie miejskie jak i skalne łączy wiele cech zewnętrznych oraz wewnętrznych. Od wielu pokoleń ubarwienie piór obu tych gołębi jest wręcz identyczne (nie wliczając wszelkich krzyżówek z gołębiami innego gatunku, np. gołębia domowego). Gołębie miejskie, podobnie do gołębi skalistych, nie potrzebują krzewów, drzew oraz ?wydawałoby się- niezbędnych dla życia innych zwierząt roślin. Zawdzięczają to swoim przodkom, które mieszkając w górach, nie miały dostępu do zbyt wielu gatunków roślin. Dlatego też gołębie miejskie tak szybko zaaklimatyzowały się w naszych miastach. Można zatem śmiało powiedzieć, że jest to jeden z nielicznych dziko żyjących gatunków ptaków, które żyją w zgodzie z człowiekiem. Gołąb miejski odżywia się resztkami pokarmu, które konsumuje człowiek, dlatego tak często owe ptaki żerują w miejscach, gdzie dziennie przemieszcza się dużo ludzi (m.in. dworce kolejowe, rynki miast, zabytkowe miejsca). Gołębie nie mają ściśle określonych miejsc, które zamieszkują. Najczęściej są to poddasza, gzymsy a niekiedy strychy. Z racji tego, że ptaki te żyją między ludźmi, nie mają określonej pory składania jaj. Dzieje się to w okresie całorocznym, za wyjątkiem zim, kiedy to samice nie składają jaj. Kiedy rozmnażanie gołębi jest zbyt liczne, może okazać się zagrożeniem dla ludności miasta. Zbyt duża populacja gołębi wpływa niekorzystnie ze względu na liczne zanieczyszczenia odchodami. Na niektórych materiałach (np. marmur, dachówka czy elewacja) pozostawiają ubytki, które powodują szybkie i długotrwałe zniszczenie, co w przyszłości może przynieść wiele szkód estetycznych oraz materialnych. Nie jest to jednak jedyna przyczyna. Gołębie miejskie roznoszą bardzo dużo chorób oraz pasożytów niebezpiecznych dla zdrowia a nawet życia człowieka. I z tejże przyczyny często zdarza się, że jedynym i skutecznym środkiem jest odławianie gołębi.
Więcej informacji na stronie www.insektpol.pl
TAGI: Łapanie gołębi Warszawa, Zwalczanie ptaków Gdańsk, odławianie Ptactwa Insektpol, łapanie ptaków odławianie ptactwa łapanie gołebi warszawa zwalczanie ptaków gdańsk łapanie ptaków poznań łapanie ptaków olsztyn łapanie ptaków gdynia łapanie ptaków łódź firma lapiąca ptaki INSEKTPOL