Monitoring Gryzoni

Po raz pierwszy nietoksyczne bloczki pod nazwą ?Census Bait Blocks? wypuściła na rynek firma Zeneca w 1995 r. Od początku lat 2000. można u nas kupić ?Wabiwax?,

ZASTOSOWANIE NIETOKSYCZNEJ PRZYNĘTY POKARMOWEJ W MONITORINGU GRYZONI

 

Po raz pierwszy nietoksyczne bloczki pod nazwą ?Census Bait Blocks? wypuściła na rynek firma Zeneca w 1995 r. Od początku lat 2000. można u nas kupić ?Wabiwax?, nietoksyczne bloczki woskowe, które również nie zawierają substancji aktywnej rodentycydu, barwnika, bitrexu i substancji mumifikującej.

Nietoksyczne bloczki przynęty pokarmowej służą do monitoringu gryzoni, szczególnie w tych miejscach i obiektach, w których wdrożony jest ?Program Zwalczania Szkodników?.

 

Zastosowanie nietoksycznych przynęt w integrowanej metodzie zwalczania gryzoni (IPM)

 

Klient wezwał nas, bo ma problem z gryzoniami. Przeprowadzona inspekcja terenu potwierdziła, że istotnie gryzonie występują w obiekcie. Po oznakach ich występowania określiliśmy gatunek szkodnika, wielkość jego populacji i miejsca, które zasiedla. Przystępujemy więc do deratyzacji. Gryzonie niszczymy za pomocą bloczków z antykoagulantem jednodawkowym, które umieszczamy w licznych karmnikach.

Po zlikwidowaniu szkodników musimy nadal monitorować obiekt, aby stwierdzić, czy na teren przedostają się nowe szczury z zewnątrz. Czy po naszej akcji gryzonie ponownie nie osiedliły się?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aby trwale zabezpieczyć od zewnątrz budynki danego zakładu, tworzymy dwie bariery ochronne: pierwszą barierę (I) biegnącą wzdłuż płotu od wewnątrz ogrodzenia oraz drugą barierę (II) ochronną wokół wszystkich obiektów Zakładu. W tych barierach rozmieszczamy karmniki deratyzacyjne z rodentycydami w odległości 15 m jeden od drugiego (wyjątkowo do 30 m). Raz na miesiąc (lub okresowo wg. Programu) sprawdzamy karmniki i wymieniamy stare bloczki rodentycydu na nowe. W ten sposób zużywamy znaczne ilości pestycydu, które w końcu niepotrzebnie są uwalniane do środowiska.

Nie znamy wielkości populacji gryzoni, które ponownie mogą przedostać się na chroniony teren. Nie wiemy, którędy mogą przyjść i jakie to gatunki, a rozmieszczamy pestycydy. Czy nie przypomina to opryskiwania wszystkich ścian obiektu, w którym nie stwierdzono występowania szkodliwych owadów? Dlaczego musimy zużyć 5-10 kg rodentycydu, gdy wystarczy wyłożyć tylko 0.2 kg trutki w miejscu nowej aktywności gryzoni?

A więc, po przeprowadzonej akcji deratyzacji dany obiekt należy koniecznie monitorować. W miejsce trutki w karmnikach deratyzacyjnych należy wykładać nietoksyczną przynętę, której pobieranie będziemy notować w odstępach czasu zgodnych z harmonogramem usługi. Będziemy monitorować bez używania pestycydów, co jest koniecznym wymogiem integrowanej metody zwalczania szkodników (IPM).

 

Technika ?bait & switch?

 

Deratyzatorzy chętnie umieszczają nietoksyczną przynętę w karmnikach i po stwierdzeniu jej pobierania wymieniają na kostkę rodentycydu.

D. Powell z ogrodu zoologicznego w Seattle opracował technikę ?bait & switch?, czyli ?nęć i włącz?. Wykłada on bloczki nietoksycznej przynęty w karmnikach deratyzacyjnych ustawionych np. w tych miejscach zoo, w których mogą przemieszczać się szczury śniade. Po tygodniu (lub częściej, w zależności od sytuacji) sprawdza, czy gryzonie pobierały przynętę. Jeśli szczury nagryzły bloczek, wymienia on go na bloczek rodentycydu z grupy jednodawkowych antykoagulantów, który pozostawia w karmniku tylko na jedną noc, po czym usuwa i znów wkłada nietoksyczną przynętę. W ten sposób ?dostarcza? on szczurom śmiertelną dawkę trucizny, a jednocześnie stosuje minimalne ilości rodentycydu na terenie ogrodu zoologicznego, co w tym miejscu jest bardzo pożądane. Składniki pokarmowe, smakowe i zapachowe nietoksycznych bloczków są podobne do składników rodentycydu; po zamianie gryzonie nie odróżniają trutki od nietoksycznej przynęty.

D. Powell uważa, że w wielu obiektach (nie tylko ogród zoologiczny, lecz także szkoły i przedszkola, szpitale, biura, itp. pomieszczenia) nie należy monitorować gryzoni za pomocą rodentycydów, lecz właśnie za pomocą nietoksycznych bloczków.

 

 Nietoksyczna przynęta w chwytaczach

 

Chwytacze i łapki są urządzeniami prostymi, tanimi i skutecznymi w wyłapywaniu gryzoni, a ponieważ nie zawierają trucizn, można je stosować w pomieszczeniach, w których użycie niebezpiecznych rodentycydów jest nie wskazane lub nawet zabronione. Chwytacze można i należy rozmieszczać na zewnątrz i wewnątrz budynków, w mieszkaniach, w pomieszczeniach szpitalnych, w zakładach, w których produkowana jest żywność, w szkołach, w biurach i w innych obiektach użyteczności publicznej.

Chwytacze gryzoni mogą być stosowane z przynętą lub bez niej, jednak przynęty znacznie zwiększają ich skuteczność. Przynętą może być materiał na gniazdo (np. kulka z waty bawełnianej ? mamy wtedy szansę złapania ciężarnej samicy), albo ulubiony pokarm gryzoni, a więc nietoksyczne bloczki, które można stosować wewnątrz wielu obiektów.

 Autor artykułu:

Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz


Odkażanie

Zabiegi dezynfekcji (odkażania) mają na celu wyeliminowanie jak największej ilości drobnoustrojów z dezynfekowanej powierzchni. Więcej »

Robaki w domu - rodzaje, wygląd, zwalczanie szkodników domowych

Robaki domowe to zwierzęta synantropijne czyli żyjące w środowisku silnie przekształconym przez człowieka. Jakie robaki zamieszkują nasze domy i jak się i pozbyć. Zwalczanie robaków w domu. Więcej »

Dezynsekcja - skuteczne zwalczanie insektów

Karaluchy, mrówki, muchy to tylko niektóre ze szkodników żyjących wśród ludzi. Owady te przenoszą zarazki chorobotwórcze i są niebezpieczne. Więcej »

Odkomarzanie - zwalczanie komarów

Komary z rodziny komarowatych (Culicidae) ponad 3tyś gatunków. Najczęściej spotykanym jest komar brzęczący (Culex pipiens). Więcej »

Sektor spożywczo - przemysłowy

Sektor spożywczy jest branżą szczególnie narażoną na obecność szkodników. Gryzonie, insekty, a nawet ptaki znajdują w zakładach przetwórstwa spożywczego wszystko co jest im do życia potrzebne tj. wodę, pożywienie i schronienie. Zadaniem firm DDD jest zapobieganie, do tego stopnia w jakim jest to wykonalne, dostępu szkodników na teren zakładu. Warunkiem wstępnym dla procedur HACCP jest zwalczanie szkodników wg Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) dla branży spożywczej.

Więcej »

Sektor rolniczy

Zabiegi DDD są bardzo istotne dla rolnictwa. Regularnie wykonywane zabiegi dezynfekcji w pomieszczeniach inwentarskich jak np. kurniki czy chlewnie mają pozytywny wpływ na wynik finalny chowu. Równie istotna dla takich miejsc jest odpowiednia deratyzacja. Dzięki odpowiednim zabiegom DDD zwiększa się przyrost masy zwierząt, zmniejsza się zachorowalność.

Więcej »

Sektor klienta indywidualnego

Bardzo obszerną grupę naszych klientów stanowią klienci indywidualni. Specjalnie dla Państwa przeprowadzamy zabiegi odkomarzania w ogrodach, na działkach wypoczynkowych, polach namiotowych. Dużym zagrożeniem dla osób uczulonych na jad są m.in. szerszenie i osy. Zajmujemy się usuwaniem gniazd tych owadów. Jeśli dotyczy Państwa któryś z powyższych problemów zapraszamy do kontaktu, na pewno pozbędziemy się go raz na zawsze!

Więcej »

Sektor użyteczności publicznej

Miejsca użyteczności publicznej jak przychodnie, hotele, przedszkola, restauracje są miejscami, w których większą uwagę należy poświęcić dezynfekcji głównie ze względu na liczbę osób tam przebywających. Dbając o dobro tych osób należy regularnie wykonywać odkażanie, szczególnie toalet, kuchni. Dodatkowo w restauracjach oraz hotelach wykonuje się deratyzację, obowiązkowo w tych, w których obowiązuje HACCP.

Więcej »