Szkodniki Magazynowe - Zagrożenie i zwalczanie szkodników magazynowych żywności
Istnieje wiele gatunków magazynowych szkodników produktów roślinnych. Szkodniki magazynowe powodują olbrzymie straty, a walka z nimi nie jest zadaniem łatwym.
Magazyny żywności i szkodniki magazynowe
Każdy zakład przetwarzający produkty żywnościowe staje przed koniecznością ich magazynowania. Odbywa się ono w magazynie. Magazyn to oddzielne pomieszczenie posiadające na swoim wyposażeniu urządzenia zapewniające możliwie najdłuższą trwałość przechowywanych w nim surowców, półproduktów lub produktów. Magazyn jest niezbędnym elementem każdego zakładu przetwórstwa spożywczego. Dotyczy to zwłaszcza cechującej się dużą sezonowością produkcji roślinnej.
Jakie warunki powinien spełniać magazyn ?
Magazyn powinien zapewniać warunki umożliwiające przechowywanie produktów przez wystarczająco długi okres bez utraty ich właściwości i przy zachowaniu pełnej wartości technologicznej. W przypadku niektórych, wymagających odpowiednio długiego dojrzewania surowców, półproduktów lub produktów magazyn powinien przyczyniać się do poprawy jakości.
Szkodniki magazynowe
Istnieje wiele gatunków magazynowych szkodników produktów roślinnych. Większość spośród tych szkodników możemy zaliczyć do jednej z trzech grup zwierząt: gryzoni, owadów i roztoczy. Szkodniki magazynowe powodują olbrzymie straty, a walka z nimi nie jest zadaniem łatwym.
Zwalczanie szkodników magazynowych - trudności
Większość szkodników magazynowych cechuje się niezwykle szybkim tempem rozwoju i szybką ewolucją pozwalającą na uodpornienie się na stosowane w celu ich zwalczania chemikalia. Wiele szybkich i skutecznych sposobów na zwalczanie szkodników magazynowych jest szkodliwych dla człowieka dlatego nie mogą one zostać zastosowane w miejscach w których przechowywana jest żywność przeznaczona do spożycia dla człowieka.
Straty powodowane przez szkodniki w magazynach
Największym problemem związanym ze szkodnikami nie jest niszczenie przez nie surowców lecz pogarszanie przez nie ich jakości. Szkodniki magazynowe zanieczyszczają surowce kokonami, odchodami, włosami, martwymi osobnikami, śliną i innymi wydzielinami. Szkodniki poprzez swoje procesy życiowe przyczyniają się też do wzrostu temperatury i wilgotności surowców w których żerują co umożliwia rozwój różnego rodzaju drobnoustrojów w tym zwłaszcza pleśni.
Gryzonie w magazynach
Przegląd szkodników magazynowych rozpoczniemy od gryzoni czyli myszy i szczurów. Podobnie jak w przypadku większości szkodników magazynowych problem z gryzoniami polega nie na tym, że zjadają one ziarna, lecz na tym że zanieczyszczają te, którego nie zjadły odchodami oraz przenoszą liczne choroby takie jak między innymi gruźlicę, tyfus i wściekliznę. Zapobieganie pojawieniu się gryzoni w magazynie polega przede wszystkim na zachowaniu szczelności i czystości magazynu, kontrolowaniu każdej nowej partii towaru, utrzymywaniu niskiej wilgotności surowców i powietrza, utrzymywaniu niskiej temperatury w magazynie niszczeniu zmiotków i opakowań oraz zachowaniu czystości.
Ptaki w magazynach
W niewłaściwie zabezpieczonych obiektach mogą pojawić się również ptaki takie jak między innymi gołębie i wróble, które z jednej strony będą wyjadać zawartość magazynu, a z drugiej strony będą zanieczyszczać magazyn swoimi odchodami.
Owady w magazynach
Poważne straty w magazynach powodują tez różne gatunki owadów w tym między innymi wołki zbożowe, omacnica spichrzanka, mklik daktylowiec i inne.
Metody fizyczne zwalczania szkodników
Najczęściej stosowaną fizyczna metodą niszczenia szkodników jest ogrzewanie ziaren i nasion do temperatury około 50 stopni Celsjusza przez około 50 minut.
Metody mechaniczne zwalczania szkodników
Metody mechaniczne polegają na zakładaniu różnego rodzaju potrzasków i pułapek
Metody chemiczne zwalczania szkodników
Metody chemiczne polegają na zwalczaniu szkodników przy pomocy różnego rodzaju trucizn. Ilość trucizn stosowanych w celu zwalczaniu szkodników jest bardzo duża. Zaliczamy do nich między innymi dwuchloroetan, mrówczan metylu, formalinę, związki arsenu, lindan, chloropikryne i związki arsenu.
Pleśnie
Pleśnie mogą doprowadzić do samozagrzewania się ziarna. Pleśnie mogą rozwijać się jeżeli wilgotność ziarna przekroczy 16 %. Pleśnie sprawiają, że ziarno przestaje nadawać się do zjedzenia przez ludzi, zmienia zapach na stęchły oraz mogą doprowadzić do samo zagrzewania się ziarna. Grzybami najczęściej występującymi na ziarnie są pędzlak zielony, szara pleśń i kropidlak zielony. Wytwarzają one mykotoksyny. Mykotoksyny to trujące substancje wytwarzane przez grzyby. Walka z pleśniami jest wyjątkowo trudna ponieważ są one niezwykle powszechne, a ich zarodniki zawsze znajdują się w ziarnie. Podstawową metodą walki z pleśniami jest utrzymywanie niskiej wilgotności ziarna.