Zabezpiecznie budynku przed ptakami

Ptaki są poważnym problemem niemal we wszystkich miastach świata. Najbardziej kłopotliwe są gołębie. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią uciążliwe gołębie miejskie (Columbia Livia).

Zabezpieczenia obiektów przed gołębiami

ZAGROŻENIA ZDROWOTNE ZE STRONY PTAKÓW

Ptaki są poważnym problemem niemal we wszystkich miastach świata. Najbardziej kłopotliwe są gołębie. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią uciążliwe gołębie miejskie (Columbia Livia). Z odchodami gołębi przenoszone są groźne, chorobotwórcze drobnoustroje w tym bakterie powodujące u ludzi poważne choroby żołądka i jelit. Hiszpańscy naukowcy u większości miejskich gołębi wykryli m.in. bakterię chlamydia psittaci wywołującą ptasią chorobę. Choroba ta charakteryzuje się wysoką gorączką, dreszczami i bólami mięśniowymi, choć jej przebieg bywa różny. Bakteria ta przez niektórych jest nawet uważana za groźniejszą od słynnej Salmonelli! Bakteria ta nie wywołuje u ptaków żadnych chorób, ale bardzo zwiększa ryzyko zarażenia wśród ludzi i może doprowadzić nawet do zapalenia płuc.

W odchodach i gniazdach gołębi można znaleźć duże ilości pcheł, muszych larw, molików i innych organizmów. Zdarza się, że ptaki w dużych koloniach przechodzą do lęgu niekiedy bez budowania gniazd, czyniąc to na warstwach odchodów o różnej grubości, a nawet na martwych młodych gołębiach.

Nie należy też lekceważyć wyschniętych ekskrementów, zwłaszcza w wypadku wdychania kurzu lub zetknięcia ze skórą. Gołębie rozsiewają różne zarazki chorobowe, które mogą powodować m.in. zapalenie opon mózgowych, toksoplazmę, czy choroby układu oddechowego.

Poważną chorobą, którą można się zarazić poprzez kontakt z grzybem drożdżopodobnym, jest kryptokokoza, zwana powszechnie drożdżycą europejską. Co ważne, do zakażenia dochodzi drogą wziewną przez kontakt z odchodami gołębi, na skutek wdychania zakażonego powietrza. Pierwsze objawy choroby to zaburzenia widzenia, bóle głowy, bądź zaburzenia stanu psychicznego. O tym jak poważną chorobą jest kryptokokoza świadczy przypadek 23 letniej dziewczyny z Kanady. Dwa lata temu choroba zaatakowała jej mózg i kręgosłup w wyniku czego utraciła ona wzrok.

ZAGROŻENIA DLA BUDYNKÓW

Zagrożenia zdrowotne to nie jedyny problem powodowany przez gołębie.

Gołębie zanieczyszczają swoimi odchodami dachy budynków, parapety, gzymsy, pomniki, fontanny, parkingi i wiele innych miejsc. Szczególnie niebezpieczne jest to dla obiektów zabytkowych. Odchody gołębi mają kwaśny odczyn przez co działają niszcząco na elewacje budynków. Doprowadzić to może do konieczności przeprowadzenia generalnego remontu. Niestety gołębie szczególnie upodobały sobie zabytki. Pomniki są przeważnie wysoko ulokowane, a gołębie lubią obserwować okolicę z dużej wysokości. Nietypowe elementy architektoniczne stosowane w zabytkach takie jak rzeźby i gzymsy zapewniają gołębiom schronienie i miejsce do przesiadywania Związki chemiczne zawarte w odchodach powodują także rdzewienie metalowych części konstrukcji i odbarwienia na lakierze samochodowym.

METODY ZABEZPIECZENIA OBIEKTÓW PRZED PTAKAMI


Ptaki można wyłapywać lub przesiedlać, niemniej wydaje się, że najlepszą metodą walki z gołębiami i innymi ptakami jest odpowiednie zabezpieczenie budynków polegające na montażu elementów odstraszających takich jak specjalne siatki na ptaki, kolce na ptaki i ruchome pręty przeciw ptakom. Najczęściej stosowanym produktem są kolce przeciw ptakom. Kolce na ptaki skutecznie zabezpieczają gzymsy, elewacje i parapety. Jest to doskonała ochrona przed gołębiami na balkonie. Najczęściej wykonywane są one ze stali nierdzewnej i poliwęglanu. W miejscach, gdzie użycie tradycyjnych kolców na ptaki nie jest możliwe stosuje się odstraszacze ptaków w postaci spiral. Ważne jest przy tym, że stosowane produkty takie jak kolce na ptaki, siatki na ptaki i ruchome pręty przeciw ptakom nie ranią ptaków, nie wpływają na ich ogólną liczebność, a jedynie wymuszają zmianę ich przyzwyczajenia. To wystarczy by pozbyć się nieproszonych gości, a tym samym problemu związanego z ich odchodami. Ozdobne stiuki, balustrady, balkony i różne rzeźby można zakrywać nylonową siatką przeciw ptakom. Jeżeli siatka przeciw ptakom ma być dyskretną i mało widoczną ochroną, to należy wybrać przezroczystą siatkę na ptaki. Dostępne są siatki na ptaki o różnej wielkości oczek. Tam, gdzie jest to konieczne należy chronić zabytek ogniotrwałą siatką na ptaki. Inne metody zabezpieczania obiektów przed dzikimi ptakami to chwytacze na gołębie, półki do zbierania odchodów jaskółek, systemy odstraszające symulujące naturalne odgłosy atakujących orłów, sokołów i jastrzębi, wizualne odstraszacze ptaków w postaci makiet ptaków drapieżnych, naklejek, balonów, obrotowych tabliczek i laserowych odstraszaczy ptaków, repelenty dezorientujące zmysły ptaków, żele sprawiające, że zbliżające się ptaki widzą ultrafioletowe światło, które rozpoznają jako ogień, i odstraszacze hukowe.


TAGI: zabezpieczenia przed gołębiami Warszawa, kolce na gołębie Gdańsk, zabezpieczenia od ptaków, zabezpieczenie dachu przed gołębiami, Firma zwalczająca gołębie Toruń,

 
zabezpieczenie dachu przed gołębiami zabezpieczenia przed gołebiami kolce na gołębie zabezpieczenia od ptaków firma zwalczająca gołebie Warszawa firma zwalczająca ptaki

Omacnica ryżanka (Corcyra cephalonica Staint)

Omacnica ryżanka ma od 14 do 27 milimetrów rozpiętości skrzydeł i od 7 do 10 milimetrów długości ciała. Przednie skrzydła omacnicy ryżanki są szare i wąskie. Więcej »

Dzier włochaty

Chrząszcz z rodziny biegaczowatych. Występuje na całym terenie Europy. Jest bardzo tolerancyjnym gatunkiem, potrafi żyć na mokrych terenach bagnistych po suche lasy i pola uprawne. Więcej »

Sprzątanie po zmarłych

Po śmierci wytwarza się wiele groźnych patogenów oraz związków chemicznych (jad trupi), groźnych dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Więcej »

Osa pospolita - podstawowe informacje

Każda osoba powinna zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat osy pospolitej i zagrożenia jakie ze sobą niesie. Więcej »

Sektor spożywczo - przemysłowy

Sektor spożywczy jest branżą szczególnie narażoną na obecność szkodników. Gryzonie, insekty, a nawet ptaki znajdują w zakładach przetwórstwa spożywczego wszystko co jest im do życia potrzebne tj. wodę, pożywienie i schronienie. Zadaniem firm DDD jest zapobieganie, do tego stopnia w jakim jest to wykonalne, dostępu szkodników na teren zakładu. Warunkiem wstępnym dla procedur HACCP jest zwalczanie szkodników wg Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) dla branży spożywczej.

Więcej »

Sektor rolniczy

Zabiegi DDD są bardzo istotne dla rolnictwa. Regularnie wykonywane zabiegi dezynfekcji w pomieszczeniach inwentarskich jak np. kurniki czy chlewnie mają pozytywny wpływ na wynik finalny chowu. Równie istotna dla takich miejsc jest odpowiednia deratyzacja. Dzięki odpowiednim zabiegom DDD zwiększa się przyrost masy zwierząt, zmniejsza się zachorowalność.

Więcej »

Sektor klienta indywidualnego

Bardzo obszerną grupę naszych klientów stanowią klienci indywidualni. Specjalnie dla Państwa przeprowadzamy zabiegi odkomarzania w ogrodach, na działkach wypoczynkowych, polach namiotowych. Dużym zagrożeniem dla osób uczulonych na jad są m.in. szerszenie i osy. Zajmujemy się usuwaniem gniazd tych owadów. Jeśli dotyczy Państwa któryś z powyższych problemów zapraszamy do kontaktu, na pewno pozbędziemy się go raz na zawsze!

Więcej »

Sektor użyteczności publicznej

Miejsca użyteczności publicznej jak przychodnie, hotele, przedszkola, restauracje są miejscami, w których większą uwagę należy poświęcić dezynfekcji głównie ze względu na liczbę osób tam przebywających. Dbając o dobro tych osób należy regularnie wykonywać odkażanie, szczególnie toalet, kuchni. Dodatkowo w restauracjach oraz hotelach wykonuje się deratyzację, obowiązkowo w tych, w których obowiązuje HACCP.

Więcej »