Metody zwalczania kleszczy
Rozpoczyna się sezon letni i dlatego istotne jest zabezpieczenie się i zwalczanie kleszczy w własnych ogrodach i na podwórkach.
Kończy się zima, natura budzi się do życia. Wzrasta temperatura i zaczynamy korzystać z dobrej pogody, wychodzimy z domu na wiosenne spacery często nie zdając sobie sprawy, że wraz z cieplejszymi promykami słońca wybudzają się z letargu małe pasożyty.
Kleszcze bo o nich mowa uaktywniają się przy temperaturze otoczenia około 10 ?, są największym zwierzęcym zagrożeniem dla człowieka. Mimo ich niewielkich rozmiarów, pajęczaki potrafią zarazić nosiciela dwiema groźnymi chorobami, mianowicie boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu.
W Polsce występuje 20 gatunków kleszczy z czego tylko 3 interesują się ludźmi jako źródłem pożywienia, są to kleszcz pospolity, łąkowy i gołębi. Kleszcz aby się rozmnażać a również przed każdym stadium rozwoju potrzebuje krwi, dlatego ten pasożyt wytworzył skuteczne metody znajdowania żywiciela. Typowe miejsca podwyższonego ryzyka ataku stanowią obrzeża łąki i lasów, trawy w pobliżu jezior, wspina się na trawę lub krzaki do wysokości 1.5 m i wyczuwając pot i dwutlenek węgla atakuję niczego niespodziewającą się ofiarę. Pasożyt potrafi wędrować po ciele ofiary nawet do kilku godzin zanim znajdzie dogodne miejsce do wkucia. Najczęściej wybiera miejsca gdzie skóra jest cienka i delikatna, wgryza się w skórę za uszami, pod kolanami, w miejsca gdzie skóra jest dobrze ukrwiona.
Aby zminimalizować ryzyko ataku tego groźnego pasożyta zaleca się odpowiedni ubiór, mianowicie długie spodnie i i koszulkę z długim rękawkiem najlepiej przylegającą do ciała. Obuwie wysokie, najlepiej wybierać rzeczy w jasnym kolorze nie dlatego że odstrasza kleszcze, lecz na jasnej tkaninie łatwiej zauważyć czarnego kleszcza. Wybierając się na spacer unikamy zarośniętych ścieżek, obrzeży łąk. Po powrocie do ze spaceru należy zrobić dokładne oględziny naszego ciała, wskazany prysznic by zmyć ewentualnego niechcianego gościa.
Jak kleszcz już wgryzł się ciało należy go jak najszybciej usunąć, należy to wykonywać pęsetą delikatnym lecz zdecydowanym ruchem pociągnąć z jednostajna siłą (można delikatnie skręcić w lewą stronę). Trzeba zwrócić uwagę alby nie oderwać głowy od odwłoka w takim przypadku jesteśmy bardziej narażeni na infekcję.
Kleszcze nie należy smarować tłuszczem, kremami itp. pasożyt odcięty od dostępu powietrza wgryza się głębiej, zaczyna się ślinić, a w ślinie tego pajęczaka znajdują się bakterie boreliozy.
Tagi: zwalczanie kleszczy, jak usunąć kleszcze,
zwalczanie kleszczy jak usunąć kleszcze dezynsekcja sektor użyteczności publicznej sektor rolniczy sektor klienta indywidualnego sektor spożywczo - przemysłowy