Gryzki - czym są, skąd się biorą i jak je zwalczyć

Gryzki znane również jako psotniki są rzędem drobnych owadów o prymitywnej budowie i delikatnym ciele. Gryzki są szare, ciemnobrązowe lub żółtawe. Gryzki są szare, ciemnobrązowe lub żółtawe. Jeśli więc zauważymy małe szare robaczki, małe brązowe robaczki lub małe zółte robaczki to bardzo możliwym jest, że zauważyliśmy gryzki.

Gryzki (Psocoptera)

Czasami zdarza się że pojawiają się u nas małe robaczki w domu. Co to może być? Co to za niewielkie robaczki. Odpowiedzi może być wiele. Mogą to być mrówki faraona lub rybiki. Bardzo często okazuje się, że te małe robaki to gryzki.

gryzki, psotniki

Czym są gryzki?

Gryzki znane również jako psotniki są rzędem drobnych owadów o prymitywnej budowie i delikatnym ciele.

Jak wyglądają gryzki?

Gryzkiszare, ciemnobrązowe lub żółtawe. Jeśli więc zauważymy małe szare robaczki, małe brązowe robaczki lub małe zółte robaczki to bardzo możliwym jest, że zauważyliśmy gryzki.

Głowa gryzków jest duża. Oczy gryzków są wypukłe i dobrze rozwinięte. Długie, nitkowate czułki gryzków składają się z od 13 do 27 członów. Aparat gębowy typu gryzącego. Tułów gryzków jest krótki. Zazwyczaj te małe robaczki mają 4 delikatne skrzydła, ale nie latają. W przypadku wielu gatunków gryzków doszło do redukcji skrzydeł do niewielkich wyrostków lub łusek.

Dobrze rozwinięte odnóża gryzków umożliwiają im bieganie. Niektóre gatunki gryzków mają zgrubiałe uda tak, jak jest to w przypadku owadów skaczących. Stopa gryzków składa się z dwóch lub trzech członów. Zakończona jest ona dwoma pazurkami.

Rozmnażanie się i rozwój gryzków

Gryzki są wyjątkowo kobiecą grupą. U wielu gatunków samce są skarlałe. U innych są rzadkie lub nie występują one wcale. 

Zazwyczaj samice gryzków składają od 1 do 2 jaj dziennie. W ciągu swojego życia samica gryzków zazwyczaj składa od 60 do 200 jaj. Jaja te przyklejane są przez samice do podłoża. Czasami ponadto przykrywają je resztkami pokarmu. W przypadku gatunków gryzków żyjących w warunkach naturalnych jaja składane są w grupach, a następnie przykrywane przędzą. Jaja gryzów są dość duże w porównaniu do ciała samicy. Rozwój jaj gryzków trwa 11 dni. Stadium larwalne gryzków trwa 15 dni. Osobniki dorosłe gryzków mogą żyć do 6 miesięcy. Przy temperaturze 25 ° Celsjusza rozwój gryzków następuje przy wilgotności przekraczającej 55%. Na rozwój gryzków duży wpływ ma zawartość witamin w produktach w których żerują. Jeśli jest ich niewiele może dojść do zahamowania rozwoju gryzków nawet jeśli za równo temperatura jak i wilgotność sprzyjają rozwojowi tych małych owadów.

Larwy gryzków po wyjściu z jaja przypominają osobniki dorosłe. Jedyne różnice pomiędzy larwami gryzków, a osobnikami dorosłymi gryzków polegają na tym, że larwy są nieco jaśniejsze i mają dwuczłonowe stopy. Podczas swojego rozwoju te małe owady przechodzą one od 3 do 8 stadiów rozwojowych.

Gdzie występują gryzki?

Gryzki często pojawiają się w wilgotnych i ciepłych miejscach w których rozwijają się służące im jako pokarm pleśnie. Pojawienie się gryzków w danym miejscu zazwyczaj świadczy o tym, że panuje w nim duża wilgotność i jest ono w złym stanie sanitarnym. Na produktach wilgotnych gryzki mogą rozwijać się masowo.

Co jedzą gryzki?

Lista produktów na których żerują gryzki jest dość długa. Na terenie mieszkań i magazynów te małe robaki żerują na płatkach owsianych, ziarnach zbóż, mące, suszonych grzybach i kaszach. Na terenie muzeów gryzki uszkadzają tapety, książki, meble i materiały wełniane.

Zwyczaje gryzków

Zazwyczaj gryzki poruszają się krótkimi, przerywanymi ruchami. Niektóre gatunki gryzków wydają ledwie słyszalne dźwięki.

Gryzki zazwyczaj zwalczane są poprzez gazowanie fosforowodorem. Można również próbować zlikwidować te owady poprzez przesuszenie produktów w których odbywa się ich żerowanie.

Gatunki gryzków

Psotnik lalotek (Lachesilla pedicularia)

Psotnik lalotek znany również jako gryzek lalotek zaliczany jest do rodziny Pterodelidae. Psotnik lalotek jest kosmopolitycznym szkodnikiem żerującym na resztkach organicznych i produktach spożywczych

Psotnik lalotek ma od 1,5 do 2 milimetrów długości. Jest ciemnobrązowy. Czułki psotnika lalotka składają się z 13 członów. Obie pary skrzydeł psotnika lalotka są dobrze rozwinięte. Skrzydła I pary są równie długie co ciało psotnika lalotka. Ich użyłkowanie jest czarne i wyraźne. Przedni brzeg skrzydła psotnika lalotka pozbawiony jest rzęsek. Stopy psotnika lalotka są dwuczłonowe.

Latem psotniki lalotki żyją poza pomieszczeniami. Do mieszkań przedostają się jesienią. W przeciwieństwie do większości gatunków gryzków samce i samice psotnika lalotka występują w podobnych ilościach.

Psotnik kołatek (Liposcelis terricolis)

Psotnik kołatek jest pospolitym bezskrzydłym szkodnikiem zaliczanym do rodziny Liposcelidae.

Psotnik kołatek ma 1,5 milimetra długości ciała. Jest szarobrunatny lub brudnożółty. Czułki psotnika kołatka składają się z 15 członów. Małe oczy psotnika kołatka składają się z od 2 do 8 fasetek. Uda tylnich nóg psotnika kołatka są zgrubiałe. Stopy psotnika kołatka składają się z 3 członów. Psotnik kołatek jest bardzo pospolity na terenie Polski. Często występuje na terenie magazynów i mieszkań. Żeruje na produktach spożywczych, uszkadza zbiory botaniczne i entomologiczne, a także zjada jaja innych szkodników.

Psotniki kołatki zazwyczaj rozmnażają się partenogenetycznie w związku z czym samce są rzadko spotykane. W optymalnych warunkach może dojść do wykształcenia się kilku pokoleń tego owada w ciągu roku.

Zakamarnik pulsorz (Atropus pulsatorium)

Zakamarnik pulsorz znany również jako psotnik zakamarnik zaliczany jest do rodziny zakamarnikowatych (Atropidae).

Podobnie jak inne gryzki jest to dość mały owad. Ma on bowiem zaledwie 2 milimetry długości. Jest on żółty lub brudnobiały. Czułki zakamarnika pulsorza są długie. Składają się one z od 27 do 39 członów. Ostatni z tych członów jest krótki i szeroki. Odwłok zakamarnika pulsorza pokryty jest plamkami. Skrzydła zakamarnika pustosza mają formę drobnych łusek.

Podczas okresu godowego samica zakamarnika pustosza wydaje dźwięki poprzez uderzanie o podłoże za pomocą odwłoka.

Zakamarnik pustosz pospolicie występuje na terenie mieszkań i magazynów zbożowych w których ten mały owad pojawia się na meblach, produktach spożywczych, książkach, dywanach i pod tapetami. W środowisku naturalnym ten mały robaczek występuje w gniazdach owadów i ptaków.


ODPLUSKWIANIE ? PROBLEM PLUSKWY DOMOWEJ

Więcej »

Pawężnik syjamski

Pawężnika syjamskiego można znaleźć tylko w pomieszczeniach zamkniętych, na otwartej przestrzeni nie zaaklimatyzował się. Najczęściej spotykany magazynach, w których przechowywana jest żywność taka jak orzechy, kawa, zboża, fasola oraz suszone warzywa i owoce. Więcej »

Mącznik młynarek

Po około dwóch tygodniach od kopulacji samica Mącznika zaczyna składać jaja. W przeciągu całego życie jest w stanie złożyć ich nawet 500. Larwy początkowo mierzą od 2 do 3 mm. Więcej »

Gryzonie

Obecność gryzoni w przedsiębiorstwach każdej branży stanowi wielki problem. Powodują one duże straty finansowe.zwalczanie myszy, zwalczanie szczurów, Więcej »

Sektor spożywczo - przemysłowy

Sektor spożywczy jest branżą szczególnie narażoną na obecność szkodników. Gryzonie, insekty, a nawet ptaki znajdują w zakładach przetwórstwa spożywczego wszystko co jest im do życia potrzebne tj. wodę, pożywienie i schronienie. Zadaniem firm DDD jest zapobieganie, do tego stopnia w jakim jest to wykonalne, dostępu szkodników na teren zakładu. Warunkiem wstępnym dla procedur HACCP jest zwalczanie szkodników wg Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) dla branży spożywczej.

Więcej »

Sektor rolniczy

Zabiegi DDD są bardzo istotne dla rolnictwa. Regularnie wykonywane zabiegi dezynfekcji w pomieszczeniach inwentarskich jak np. kurniki czy chlewnie mają pozytywny wpływ na wynik finalny chowu. Równie istotna dla takich miejsc jest odpowiednia deratyzacja. Dzięki odpowiednim zabiegom DDD zwiększa się przyrost masy zwierząt, zmniejsza się zachorowalność.

Więcej »

Sektor klienta indywidualnego

Bardzo obszerną grupę naszych klientów stanowią klienci indywidualni. Specjalnie dla Państwa przeprowadzamy zabiegi odkomarzania w ogrodach, na działkach wypoczynkowych, polach namiotowych. Dużym zagrożeniem dla osób uczulonych na jad są m.in. szerszenie i osy. Zajmujemy się usuwaniem gniazd tych owadów. Jeśli dotyczy Państwa któryś z powyższych problemów zapraszamy do kontaktu, na pewno pozbędziemy się go raz na zawsze!

Więcej »

Sektor użyteczności publicznej

Miejsca użyteczności publicznej jak przychodnie, hotele, przedszkola, restauracje są miejscami, w których większą uwagę należy poświęcić dezynfekcji głównie ze względu na liczbę osób tam przebywających. Dbając o dobro tych osób należy regularnie wykonywać odkażanie, szczególnie toalet, kuchni. Dodatkowo w restauracjach oraz hotelach wykonuje się deratyzację, obowiązkowo w tych, w których obowiązuje HACCP.

Więcej »