Kuna domowa - czym jest i jak się pozbyć

Kuna domowa znana również jako kamionka jest gatunkiem niewielkiego, drapieżnego ssaka. Kuna domowa jest zwierzęciem synantropijnym czyli przystosowanym do życia w środowisku przekształconym przez człowieka.

Kuna domowa co to jest

Kuna domowa znana również jako kamionka jest gatunkiem niewielkiego, drapieżnego ssaka. Kuna domowa jest zwierzęciem synantropijnym czyli przystosowanym do życia w środowisku przekształconym przez człowieka. Z naszego artykułu dowiecie się gdzie żyją kuny, co jedzą kuny i jakie straty powodują kuny. Napiszemy też jak pozbyć się kuny, jak wypłoszyć kunę, jak się pozbyć kuny, jak wypędzić kunę, jak wygonić kunę, kuny jak się ich pozbyć, jak pozbyć się kuny domowej, kuna jak się jej pozbyć, jak zlikwidować kunę, kuna domowa jak się pozbyć i kuna jak się pozbyć.

Występowanie kun

Kuny domowe to zwierzęta szeroko rozpowszechnione. Występują w niemal całej kontynentalnej Europie z wyjątkiem Skandynawii i północnej Rosji. Liczne obszary występowania kuny znajdują się w różnych, cechujących się umiarkowanym klimatem rejonach Azji w tym zwłaszcza na Kaukazie, w Azji Mniejszej i Tybecie. Ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej znana jest pojedyncza populacja kun domowych które pierwotnie sprowadzono tam jako zwierzęta domowe.

Kuna domowa jak wygląda

W przeszłości kuny domowe oraz ich przodkowie odżywiali się głównie gryzoniami, które często atakowane były przez kuny oraz ich przodków wewnątrz nor. Z tego powodu kształt ciała kun przystosowany jest do kształtu nor kopanych przez gryzonie. Ciała kun są podłużne, a ich nóżki krótkie. Przystosowany do atakowania ofiar żyjących wewnątrz nor jest również sposób poruszania się kun bardziej przypominający pełzanie niż chodzenie czy bieg. Mimo niewielkich nóg kuny domowe poruszają się dość sprawnie. W poszukiwaniu pożywienia potrafią one przemierzyć wiele kilometrów.

Kuny mają 53 centymetry długości. Dochodzi do tego jeszcze mający nawet 30 centymetrów ogon. Wspominany już wydłużony kształt ciała kun sprawia jednak, że dorosłe osobniki kun ważą jedynie do dwóch kilogramów, a więc mniej niż inne ssaki podobnej długości.

Kuna domowa jak ją odróżnić od kuny leśnej

Pod brodą kun domowych znajduje się biały śliniak. Śliniak ten umożliwia odróżnienie kuny domowej od leśnej bowiem u kuny leśnej jest on kremowo-beżowy. Czasami zdarza się, że śliniak ten sięga aż do przednich kończyn kuny. Kuna domowa i kuna leśna różnią się od siebie również owłosieniem opuszków palców. U kuny leśnej w przeciwieństwie do kuny domowej są one owłosione dzięki czemu stopy kuny leśnej są lepiej izolowane cieplenie.

Kuny domowe gdzie żyją

Kuna domowa jak sama nazwa tego drapieżnego ssaka mówi najczęściej pojawia się w pobliżu naszych domów lub w niewielkiej odległości od nich. Bardzo rzadko zdarza się by kuny domowe pojawiały się poza terenami, które zostały przekształcone przez człowieka. Poza terenami przekształconymi przez człowieka kuny domowe pojawiają się głównie na dobrze oświetlonych skrajach lasów.

Kuna domowa rozmnażanie

Ruja kun domowych odbywa się w lipcu lub w sierpniu. Ciąża u ssaków zazwyczaj skorelowana jest z ich wielkością. Im większy gatunek ssaka tym dłużej trwa ciąża samic ssaków zaliczanych do tego gatunku. W przypadku kun reguła ta jednak nie działa ponieważ ciąża kun trwa znacznie dłużej niż wynikało by to z wielkości ich ciała, a mianowicie 240 dni. Jest tak dlatego, że samice kun wstrzymują rozwój zarodków w okresie zimowym. Dzięki temu młode kuny rodzą się późną wiosną kiedy pożywienie jest najłatwiej dostępne. Podczas pojedynczego miotu samica kuny domowej rodzi od trzech do sześciu głuchych i ślepych młodych. Młode kuny domowe piją mleko matki przez około siedmiu tygodni. Kuny domowe stają się dojrzałe płciowo po upływie dwóch lat od narodzin. Kuny domowe nie zawsze jednak przystępują do rozrodu od razu po osiągnięciu dojrzałości. To kiedy kuny po raz pierwszy przystąpią do rozrodu uzależnione jest między innymi od środowiska zewnętrznego w którym żyją oraz od dostępności potencjalnych partnerów.

Kuny co jedzą

Kuny są drapieżnikami odżywiającymi się różnymi gatunkami małych zwierząt zwłaszcza kręgowców takich jak gryzonie, małe ptaki i żaby. Kuny często jedzą również ptasie jaja i owoce. Dieta kun domowych w dużym stopniu uzależniona jest od tego jaki rodzaj pożywienia dostępny jest w danym miejscu. Kuny domowe są zwierzętami żerującymi głównie nocą.

Straty powodowane przez kuny domowe

Kuny domowe to zwierzęta powodujące duże zniszczenia w czym bardzo pomocne są im ich ostre zęby. Uszkadzają one przewody za równo w domu jak i w samochodach. Powodują też liczne inne zniszczenia w budynkach.

Zniszczenia te występują zwłaszcza w niezamieszkanych przez człowieka pomieszczeniach w których kuny zakładają swoje gniazda na przykład na poddaszach. Kuny domowe przewracają przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach w których się pojawiły. W przypadku przedmiotów wykonanych z delikatnych materiałów takich jak na przykład szkło lub porcelana może to doprowadzić do ich stłuczenia. Zdarza się również, że kuny znoszą do zamieszkiwanych przez siebie pomieszczeń padlinę, która rozkładając się dokonuje nawet większych zniszczeń otoczenia od samej kuny. Padlina ta może zniszczyć przedmioty obok których się pojawiła, powoduje pojawienie się nieprzyjemnych i trudnych do usunięcia zapachów oraz przyciąga niepożądane w naszych domach muchy.

Kuny domowe są drapieżnikami w związku z czym mogą one atakować zwierzęta domowe spośród których najczęściej atakowane są przez nie kury. Silny instynkt łowiecki kun sprawia, że często zdarza się, że kuny domowe mające dostęp do dużej ilości łatwych do zabicia ofiar zabijają więcej zwierząt niż są w stanie zjeść. Zdarza się to zwłaszcza w przypadku kun, którym udało przedostać się na teren kurnika. Kuna która przedostała się na teren kurnika może zabić nawet kilkadziesiąt kur za jednym razem.

Odstraszanie kun

Duże straty powodowane przez kuny sprawiają, że nie są one mile widziane w naszym otoczeniu.

W związku z tym osoby mające problem z kunami często zadają sobie pytania takie jak między innymi jak pozbyć się kuny, kuna domowa jak się pozbyć, jak się pozbyć kuny, jak wypędzić kunę, jak wypłoszyć kunę, jak wygonić kunę, kuna jak się jej pozbyć, kuny jak się ich pozbyć, jak pozbyć się kuny domowej, jak zlikwidować kunę lub kuna jak się pozbyć. Jako odpowiedź na te pytania opracowano liczne metody zwalczania kun.

Osoby mające problem z kunami często próbują sobie z nimi poradzić poprzez odstraszanie kun. Opracowano bardzo wiele metod odstraszania kun wszystkie jednak łączy ze sobą to, że są one mało skuteczne. Sposoby te to między innymi rozkładanie psiej sierści lub wilczych odchodów, lub odtwarzanie odgłosów będących wrogami kun borsuków lub zamontowanie świateł włączających się pod wpływem ruchu.

Sposoby na kuny

Kuny domowe zazwyczaj największe problemy sprawiają nam wewnątrz budynków. Pojawieniu się kun w ich wnętrzu możemy zapobiec poprzez odpowiednie zabezpieczenie otworów przez które kuny domowe mogłyby do nich wchodzić lub je opuszczać. Niestety bywa to trudne ponieważ kuny jak już wspominaliśmy przystosowały się do atakowania ofiar żyjących wewnątrz nor w związku z czym potrafią one przedostawać się do naszych domów nawet przez stosunkowo niewielkie otwory.

kuna domowa

Jeśli udało nam się zlokalizować legowisko kuny możemy spryskać je preparatem o silnym zapachu, który odstraszy kunę. Niestety rzadko udaje się pozbyć kuny w taki sposób.

Często zdarza się, że kuny domowe pojawiają się i wyrządzają szkody poza domami. W takich sytuacjach znalezienie kryjówki kuny może być bardzo trudne, a ochrona otoczenia przed pojawieniem się w nim kun wręcz niemożliwa.

Trudności związane z kunami sprawiają, że jeśli mamy problem z tymi zwierzętami najlepiej będzie jeśli skorzystamy z pomocy profesjonalistów w rozwiązywaniu problemów z  kunami takich jak firma insektpol. Oferujemy profesjonalne odławiane kun.

kuna zwalczanie kun deratyzacja

Zabiegi dezynfekcji

Dezynfekcja ma na celu eliminację różnych form drobnoustrojów chorobotwórczych przy pomocy zróżnicowanych metod. Więcej »

Kuna domowa - czym jest i jak się pozbyć

Kuna domowa znana również jako kamionka jest gatunkiem niewielkiego, drapieżnego ssaka. Kuna domowa jest zwierzęciem synantropijnym czyli przystosowanym do życia w środowisku przekształconym przez człowieka. Więcej »

Specjaliści z Grupy Insektpol ostrzegali przed wyjazdami do tropikalnych krajów. Teraz Wirus Zika rozpoznany jest w Polsce.

Insektpol ostrzega przed wirusem Zika Więcej »

Deratyzacja

Gryzonie są bardzo niebezpiecznymi szkodnikami, które generują znaczne straty finansowe. Dlatego ich monitoring jest ważny. Więcej »

Sektor spożywczo - przemysłowy

Sektor spożywczy jest branżą szczególnie narażoną na obecność szkodników. Gryzonie, insekty, a nawet ptaki znajdują w zakładach przetwórstwa spożywczego wszystko co jest im do życia potrzebne tj. wodę, pożywienie i schronienie. Zadaniem firm DDD jest zapobieganie, do tego stopnia w jakim jest to wykonalne, dostępu szkodników na teren zakładu. Warunkiem wstępnym dla procedur HACCP jest zwalczanie szkodników wg Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) dla branży spożywczej.

Więcej »

Sektor rolniczy

Zabiegi DDD są bardzo istotne dla rolnictwa. Regularnie wykonywane zabiegi dezynfekcji w pomieszczeniach inwentarskich jak np. kurniki czy chlewnie mają pozytywny wpływ na wynik finalny chowu. Równie istotna dla takich miejsc jest odpowiednia deratyzacja. Dzięki odpowiednim zabiegom DDD zwiększa się przyrost masy zwierząt, zmniejsza się zachorowalność.

Więcej »

Sektor klienta indywidualnego

Bardzo obszerną grupę naszych klientów stanowią klienci indywidualni. Specjalnie dla Państwa przeprowadzamy zabiegi odkomarzania w ogrodach, na działkach wypoczynkowych, polach namiotowych. Dużym zagrożeniem dla osób uczulonych na jad są m.in. szerszenie i osy. Zajmujemy się usuwaniem gniazd tych owadów. Jeśli dotyczy Państwa któryś z powyższych problemów zapraszamy do kontaktu, na pewno pozbędziemy się go raz na zawsze!

Więcej »

Sektor użyteczności publicznej

Miejsca użyteczności publicznej jak przychodnie, hotele, przedszkola, restauracje są miejscami, w których większą uwagę należy poświęcić dezynfekcji głównie ze względu na liczbę osób tam przebywających. Dbając o dobro tych osób należy regularnie wykonywać odkażanie, szczególnie toalet, kuchni. Dodatkowo w restauracjach oraz hotelach wykonuje się deratyzację, obowiązkowo w tych, w których obowiązuje HACCP.

Więcej »