Pluskwa domowa

Owad z rodziny pluskwowatych, żywi się krwią ludzką, a gdy w pobliżu jest brak gospodarza ludzkiego nie pogardzi ptakami czy ssakami.

Ciało owada pokrywa stwardniały naskórek koloru czerwono-brązowego od góry, a od dołu jasnobrązowego. Cały owad jest spłaszczony od grzbietu i brzucha , pokryty przy tym szczecinami. Ciało pluskwy można podzielić na trzy części:

- głowa - uzbrojona w jedną parę oczu, czułki oraz aparat gębowy typu kłująco ? ssącego, którym przebija ciało ofiary,
- tułów ? trzy pary haczykowatych odnóży dzięki którym może poruszać się i chwytać najdrobniejszych nierówności
- odwłok ? składający się z ośmiu segmentów(gdy owad jest syty wydłuża się i zmienia kolor na bardziej czerwony).
Dojrzała pluskwa domowa jest niewielka mierzy ok. 5 mm długości, 3 mm szerokości ale jest szybka i pokonuje ok. 5 cm na sekundę.

Środowisko.

Pluskwa żeruje głównie nocą przez co staje się bardzo uciążliwym pasożytem, którego można najczęściej spotkać w szczelinach ścian, meblach tapicerowanych (materace, fotele, kanapy itp.). Czas jednorazowego pobrania pokarmu od 5 do 15 minut. Podczas jednorazowego pobrania owad kilkakrotnie nakłuwa ofiarę. Po nakłuciu pozostawia ślinę powodującą swędzenie po czym pozostają białe pęcherzyki. Owad najedzony krwią ofiary jest leniwy i czeka w ukryciu nie oddalając się jednak od żywiciela.

Rozwój.

Dorosła samica składa od 3 do 12 jaj przez 24 godziny, z których po ponad tygodniu powstaje larwa. Przez kolejnych 6 tygodni zrzuca naskórek pięciokrotnie, przybywając jednak w idealnych warunkach. Żyjąc przez mniej więcej rok składa 500 jaj w sezonie, jednakże warunki cieplne mają wpływ na rozwój owadów. Faktem jest, że w klimacie o niższych temperaturach owady są w stanie wytrzymać bez pokarmu przez ponad 1,5 roku, zaś w gorącym tylko kilka tygodni.

Wykrywanie.

Gdy owad wyczuwa zagrożenie produkuje płyn, który wydala odwłokiem. Płyn pachnie intensywnie malinami. Charakterystyczny zapach pomaga w zidentyfikowaniu pluskwy. 

pluskwy odpluskwianie zwalczanie pluskiew usuwanie pluskwy tępienie pluskwy pozbycie się pluskwy dezynsekcja sektor użyteczności publicznej sektor klienta indywidualnego

Sektor spożywczo - przemysłowy

Sektor spożywczy jest branżą szczególnie narażoną na obecność szkodników. Gryzonie, insekty, a nawet ptaki znajdują w zakładach przetwórstwa spożywczego wszystko co jest im do życia potrzebne tj. wodę, pożywienie i schronienie. Zadaniem firm DDD jest zapobieganie, do tego stopnia w jakim jest to wykonalne, dostępu szkodników na teren zakładu. Warunkiem wstępnym dla procedur HACCP jest zwalczanie szkodników wg Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) dla branży spożywczej.

Więcej »

Sektor rolniczy

Zabiegi DDD są bardzo istotne dla rolnictwa. Regularnie wykonywane zabiegi dezynfekcji w pomieszczeniach inwentarskich jak np. kurniki czy chlewnie mają pozytywny wpływ na wynik finalny chowu. Równie istotna dla takich miejsc jest odpowiednia deratyzacja. Dzięki odpowiednim zabiegom DDD zwiększa się przyrost masy zwierząt, zmniejsza się zachorowalność.

Więcej »

Sektor klienta indywidualnego

Bardzo obszerną grupę naszych klientów stanowią klienci indywidualni. Specjalnie dla Państwa przeprowadzamy zabiegi odkomarzania w ogrodach, na działkach wypoczynkowych, polach namiotowych. Dużym zagrożeniem dla osób uczulonych na jad są m.in. szerszenie i osy. Zajmujemy się usuwaniem gniazd tych owadów. Jeśli dotyczy Państwa któryś z powyższych problemów zapraszamy do kontaktu, na pewno pozbędziemy się go raz na zawsze!

Więcej »

Sektor użyteczności publicznej

Miejsca użyteczności publicznej jak przychodnie, hotele, przedszkola, restauracje są miejscami, w których większą uwagę należy poświęcić dezynfekcji głównie ze względu na liczbę osób tam przebywających. Dbając o dobro tych osób należy regularnie wykonywać odkażanie, szczególnie toalet, kuchni. Dodatkowo w restauracjach oraz hotelach wykonuje się deratyzację, obowiązkowo w tych, w których obowiązuje HACCP.

Więcej »